Asset Publisher Asset Publisher

LEŚNY KOMPLEKS PROMOCYJNY "LASY ŚRODKOWOPOMORSKIE"

 

Nadleśnictwo Warcino wchodzi w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego "Lasy Środkowopomorskie".

Zarządzeniem DGLP z dnia 2 grudnia 2011 roku, dokonano zmian terytorialnych i zmiany nazwy Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Warcińsko-Polanowskie".  Zaistniała potrzeba przyłączenia do LKP Nadleśnictwa Karnieszewice wraz z Lasami Miasta Koszalin. Tym samym została zmieniona nazwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego na „Lasy Środkowopomorskie".

W skład nowego LKP wchodzi więc:

1. Nadleśnictwo Warcino- o powierzchni  20 654,33 ha

2. Nadleśnictwo Polanów- o powierzchni 16 831 ha

3. Nadleśnictwo Karnieszewice- o powierzchni 18 106 ha

4. Lasy Miasta Koszalin- o powierzchni 100ha

Ogólna powierzchnia Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Środkowopomorskie" wynosi  55 661 ha.



Celami ustanowienia LKP jest:

  • Wszechstronne rozpoznanie biocenozy leśnej na obszarze LKP i warunków jej funkcjonowania oraz kierunków zachodzących zmian,
  • Trwałe zachowanie lub odtworzenie naturalnych walorów lasu metodami racjonalnej gospodarki leśnej, prowadzonej na podstawach ekologicznych,
  • Integrowanie celów trwałej gospodarki leśnej i aktywnej ochrony przyrody,
  • Promowanie wielofunkcyjnej i zrównoważonej gospodarki leśnej,
  • Prowadzenie prac badawczych i doświadczalnictwa leśnego,
  • Prowadzenie szkoleń Służby Leśnej i edukacji leśnej społeczeństwa.                                       
  •     Do prowadzenia działalności edukacyjnej Nadleśnictwo Warcino wykorzystuje szereg obiektów własnych jak i innych podmiotów:
    • Ośrodek Edukacji Leśnej „Niezapominajka” w Warcinie,
    • leśne ścieżki edukacyjne w Warcinie (wokół kompleksu pałacowo-parkowego) i w Korzybiu (wokół jeziora),
    • siedzibę szkoły leśnej w Warcinie (dawna rezydencja Otto von Bismarcka),
    • Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych w Warcinie,
    • wieżę ppoż. z tarasem widokowym w Leśnictwie Przyjezierze,
    • Leśny Pensjonat Kawka przy OHZ w Kawce,
    • Wiata turystyczno- edukacyjna w Kawce
    • modrzewiową plantację nasienną w Leśnictwie Szkolne i Ciecholub,
    • torfowiskowy rezerwat przyrody w Leśnictwie Potoczek,
    • elektrownię wodną w Biesowicach.

Na gruntach Nadleśnictwa nad Jeziorem Obłęskim zlokalizowany jest ośrodek wypoczynkowy "SOBÓTKA", miejsce biwakowania, urządzona plaża oraz miejsce postoju pojazdów. Chętnie odwiedzane jest jezioro w Korzybiu z ładną, piaszczystą plażą. Wokół Jeziora Obłęskiego zlokalizowana jest ścieżka rowerowa. Przez tereny Nadleśnictwa przebiega czarny szlak turystyczny Miastko-Słupsk.

Nadleśnictwo Warcino zagospodarowało szlak kajakowy rzeką Wieprzą na odcinku: parking "Mnich" (Leśnictwo Potoczek) –Leśny Pensjonat Kawka przy OHZ w Kawce. Wykonano małą architekturę turystyczną na parkingach i zorganizowano przystań dla kajakarzy. Wzdłuż szlaku ustawione są tablice edukacyjno-nawigacyjne.

Lasy Nadleśnictwa Warcino są lasami atrakcyjnymi pod względem turystycznym i przyciągają ludność na sobotnio-niedzielny wypoczynek, szczególnie w okresie wakacji. Drzewostany są zasobne w runo leśne i chętnie odwiedzane przez miłośników zbierania jagód i grzybów.

Nadleśnictwo prowadzi działalność edukacyjną (pogadanki i spotkania dydaktyczne) na terenie szkół, kompleksów leśnych i ośrodków kultury.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Otrzymaliśmy dofinansowanie z WFOŚiGW w Gdańsku

Otrzymaliśmy dofinansowanie z WFOŚiGW w Gdańsku

 

                                               

Nazwa Zadania : Nasadzenie alei rodzimych gatunków owocodajnych i miododajnych na terenie Nadleśnictwa Warcino"

  b) koszt kwalifikowany zadania (w PLN) - 53213,22 PLN
c) kwota oraz forma dofinansowania ze środków WFOŚiGW w Gdańsku (w PLN)- 30000 PLN
 

 W okresie od 10 września do 31 grudnia 2021 roku Nadleśnictwo Warcino realizowało zadanie pn. „Nasadzenie alei rodzimych gatunków drzew owocodajnych i miododajnych na terenie Nadleśnictwa Warcino”.
Zadanie to polegało na utworzeniu alei złożonej z dwóch rzędów drzew owocowych ( dzikiej jabłoni płonki) nasadzonych po obu stronach drogi. Łącznie posadzono 2000 szt., drzew owocowych po 500 szt. w każdym rzędzie. Łączna długość alei wynosi ok. 1500 mb.

►Celem projektu było uzyskanie stabilnej ekologicznie strefy ekotonowej w formie alei, złożonej z rodzimych gatunków drzew owocodajnych i miododajnych, zlokalizowanej w środku dużego kompleksu leśnego na siedlisku borowym.
Założona aleja została zabezpieczona ogrodzeniem z siatki stalowej tzw. leśnej, przed szkodami wyrządzanymi przez jeleniowate a po osiągnięciu wieku dojrzałości fizjologicznej oraz odpowiedniego wzrostu zostanie rozgrodzona. Tak dojrzała aleja złożona z drzew owocodajnych i miododajnych będzie dostarczała pożytków dla różnych grup zwierząt oraz będzie uzupełnieniem pożytków dla owadów zapylających. Ponadto, jako wartość dodatkowa wpłynie na walor estetyczny krajobrazu leśnego.

►Tworzenie alei drzew i krzewów owocodajnych i miododajnych w ramach składanego projektu ma również za zadanie zwiększenie pożytków w szczególności dla owadów, ptaków, gryzoni, ale również i zwierzyny leśnej. Drzewka owocowe t.j. jabłonie, grusze, śliwy to gatunki dostarczające zwierzynie zarówno żeru pędowego i soczystych liści, ale przede wszystkim to gatunki dostarczające w okresie późnoletnim i jesiennym znaczne ilości owoców zawierających w swoim składzie cukry proste i złożone, natomiast jako wartość dodatkowa walor estetyczny (piękne, obfite kwitnienie) oraz znaczenie krajobrazowe (zadrzewienie przydrożne) z całą gamą swoich specyficznych funkcji technicznych (osłona drogi przed wiatrem lub nawiewaniem śniegu)
Zadanie w pełni zostalo zrealizowane

Gwarancją stabilności projektu jest zastosowanie rodzimego gatunku drzewa owocowego charakterystycznego dla Pomorza

f)
Dofinansowanie otrzymaliśmy z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku www.wfosigw.gda.pl