Asset Publisher Asset Publisher

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).

Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.

Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
 
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.

Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).

Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

III Mistrzostwa Polski Leśników w Łucznictwie 3D o puchar Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych- Warcino 2019

III Mistrzostwa Polski Leśników w Łucznictwie 3D o puchar Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych- Warcino 2019

III Mistrzostwa Polski Leśników w Łucznictwie 3D o puchar Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych

Dzień 1 czerwca w naszym Nadleśnictwie upłynął pod znakiem szczególnego wydarzenia. Tego właśnie dnia Nadleśnictwo Warcino na swoim terenie zorganizowało III Mistrzostwa Polski Leśników w Łucznictwie 3D o puchar Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych Łucznictwo 3D to konkurencja sportowa, która pozwala ćwiczyć trudną sztukę strzelania w lesie przy migotliwym świetle , zasłaniających gałęziach i do celu, pod różnymi kątami. W tej konkurencji stawia się na realizm sytuacji tak, aby jak najbardziej przypominała prawdziwe polowanie na zwierza. Obowiązuje w niej zasada jednego celnego strzału. To najprościej mówiąc polowanie na figury zwierząt naturalnej wielkości, które poustawiane są w drzewostanach. Do rywalizacji w „warcińskich” lasach przystąpiło 56 miłośników tej prastarej broni myśliwskiej. Przybyli do nas by rywalizować w 3 kategoriach sprzętowych: Łuk bloczkowy, Łuk tradycyjny, Łuk typu Hunter. Trasa wyznaczona została wzdłuż urokliwej rzeki Wieprzy, nieopodal Leśnego Pensjonatu Kawka. Na trasie liczącej ponad 4 km organizatorzy zainstalowali 28 figur zwierząt w skali 1:1. Były to m.in. jelenie, muflon, sarna, jenot, dzik, lis i kaczka. Zawody nie należały do najłatwiejszych, lecz ranga mistrzostw była też nie mała ,gdyż walka toczyła się o najważniejsze trofeum czyli Puchar Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkową koszulkę oraz odznakę a zwycięzcy nagrody i puchary.

Zwycięzcami pierwszych miejsc w poszczególnych kategoriach byli:

Łuk bloczkowe kobiety – Anna Kulik Nadleśnictwo Świeradów

Łuk tradycyjny kobiety- Agnieszka Knioła UP Poznań

Łuk typu Hunter kobiety- Gabriela Żak –Technikum Leśne w Goraju

Łuk typu Hunter mężczyźni- Piotr Migdalski UP Poznań

Łuk tradycyjny Mężczyźni- Hubert Guździoł Nadleśnictwo Antonin

Łuk bloczkowy mężczyźni- Grzegorz Dworszczak Nadleśnictwo Warcino

Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkali się przy wspólnym ognisku a Nadleśniczy Nadleśnictwa Warcino obiecał ,że w roku 2020 spotkamy się 6 czerwca na IV Mistrzostwach Polski. Mistrzostwa o Puchar Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych zostały zorganizowane przy współpracy Nadleśnictwa Warcino, Sekcji Łuczniczej Koła Leśników Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Stowarzyszenia Noteccy Łucznicy, Firmy Bowhunting , Koła Łowieckiego Hubert w Słupsku, Firmie Adkonis oraz Związku Leśników Polskich w RP.