Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.

Polski przebój

Polskie produkty powstałe z użyciem drewna – meble, stolarka okienna i drzwiowa, jachty czy papier i opakowania – to prawdziwe przeboje rynkowe.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Sprawozdanie z realizacji projektu

Sprawozdanie z realizacji projektu

SPRAWOZDANIE KOŃCOWE z realizacji zadania pt. Edukacja ekologiczna dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych pod hasłem: „Różnorodność biologiczna – poznać, zrozumieć, chronić.” realizowanego w okresie od 27.03.2018 r. do 31.12.2018 r. określonego umową dotacji nr WFOŚ/D/568/36/2018 zawartą w dniu 15.05.2018 r. pomiędzy Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku z siedzibą w Gdańsku (80-861) przy ul. Rybaki Górne 8 a PGL LP Nadleśnictwem Warcino z siedzibą w Kępicach (77-230) ul. Gen. Władysława Sikorskiego 11A

Celem zadania pt. „Różnorodność biologiczna – poznać, zrozumieć, chronić.” była ochrona stanu środowiska naturalnego i przywrócenie różnorodności biologicznej na terenie gminy Kępice i powiatu słupskiego poprzez: - podniesienie poziomu świadomości ekologicznej mieszkańców Gminy Kępice oraz pozostałych gmin powiatu słupskiego skutkujące zmianą postaw ich zachowań na bardziej proekologiczne; - upowszechnianie wiedzy o problemach ochrony środowiska i ekologii; - wykształcenie poczucia odpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego i umiejętności postrzegania związków i zależności między stanem środowiska, a jakością zdrowia i życia; - wszczepienie potrzeby przestrzegania norm i zakazów ekologicznych oraz potrzeby przeciwstawiania się zachowaniom zagrażającym środowisku; - zaktywizowanie mieszkańców regionu w działania związane z ochroną środowiska; - kształtowanie umiejętności współdziałania, planowania i organizowania się w zakresie ochrony środowiska. Aby tego dokonać, w ramach projektu: - przeprowadzono ok. 57 godzin warsztatów oraz zajęć edukacyjnych, dla 2037 uczestników, - zorganizowano 3 konkursy, o łącznej liczbie uczestników 739 (zakładano 620 uczestników), - opublikowano 7 artykułów: 3 w gazecie „Puls Kępic”, 2 w Biuletynie Informacyjnym Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku „LASY” oraz 2 w Gazecie Miasteckiej. - opublikowano 6 artykułów na stronie internetowej nadleśnictwa oraz na portalu społecznościowym nadleśnictwa.

Łącznie udział w projekcie wzięło 2776 uczestników (zakładano 2200 osób).

Ponadto, w ramach realizacji projektu opracowano i wydano autorską publikację- edukacyjną z cyklu „Co ćwierka za oknem, czyli o ptakach które najczęściej spotykamy w najbliższym otoczeniu” pt. Od drzemlika po bielika czyli poznajemy ptaki drapieżne występujące w Polsce (ilość 2000 szt.), która rozpowszechniona została w szkołach powiatu słupskiego, jako forma zachęty do czynnego udziału w konkursach, warsztatach i akcjach edukacyjnych organizowanych przez Nadleśnictwo Warcino, a także jako forma nauki przez zabawę pozwalająca na lepsze przyswojenie wiedzy na temat ptaków drapieżnych żyjących w Polsce. Pomoce dydaktyczne są jednym z gwarantów zachowania trwałości projektu - będą one wykorzystywane przy realizacji przyszłych działań edukacyjnych nadleśnictwa.

W związku z powyższym wszystkie ww. cele zostały osiągnięte i wynikały bezpośrednio z działań projektowych. Należy ponadto zaznaczyć, że pomimo zwiększonej względem planowanej liczby godzin zajęć i warsztatów oraz ich uczestników, w przypadku niniejszego zadania nie zabezpieczono potrzeb w kontekście ilości warsztatów i przeprowadzonych zajęć. Zainteresowanie ze strony szkół znacznie przewyższało możliwości projektowe, a oferto dawca przez cały okres realizacji zadania nie napotkał żadnych problemów z rekrutacją uczestników.