Wydawca treści Wydawca treści

OSTOJE BIORÓŻNORODNOŚCI

W celu zintensyfikowania ochrony zasobów zamierającego i martwego drewna oraz organizmów z nim związanych na terenie Nadleśnictwa Warcino wyznaczono sieć ostoi różnorodności biologicznej.

 

Celem wyznaczenia ostoi różnorodności biologicznej w ekosystemach leśnych jest:

1.      Zwiększenie różnorodności biologicznej o organizmy związane ekologicznie z obecnością rozkładającego się drewna w ekosystemach leśnych RDLP Szczecinek oraz zwiększenie tzw. oporu środowiska, poprzez poprawę warunków bytowania i rozwoju organizmów związanych z rozkładającym się drewnem.

2.      Ochrona najlepiej zachowanych płatów siedlisk chronionych, zwłaszcza priorytetowych na podstawie załącznika Dyrektywy 92/43/EWG.

3.      Podjęcie działań zmierzających do poprawy stanu siedlisk chronionych na podstawie załącznika Dyrektywy 92/43/EWG UE. (tzw. Dyrektywa Habitatowa Natura 2000) .

4.      Wdrożenie we wszystkich nadleśnictwach jasnych i precyzyjnych procedur służących pozostawianiu w lesie posuszu i rozkładającego się martwego drewna .

Wyznaczone ostoje różnorodności biologicznej stanowią równocześnie „ekosystemy reprezentatywne" wg definicji zawartej w „Zasadach, kryteriach i wskaźnikach dobrej gospodarki leśnej w Polsce" wg FSC (kryterium 6.4.)

Ostoje różnorodności biologicznej zostały wyznaczone na podstawie zarządzenia nr 7 z dnia 31.01.2014 r.  Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

NOC SÓW

NOC SÓW

„pu-hu”„pu-hu” czy zapisaliście się już na Noc Sów.?

Nadleśnictwo Warcino wraz z Technikum Leśnym serdecznie zaprasza 23 marca br. na to niezwykłe spotkanie podczas, którego wspólnie odkryjemy świat sów, opowiemy o poszczególnych gatunkach i ich biologii, poznamy metody badań i ochrony sów oraz dowiemy się, jak znaczącą rolę miały one w polskich legendach i kulturze. Co więcej, wyjdziemy w teren, gdzie będziemy poznawać, nasłuchiwać i wabić sowy. Spotkamy tajemnicze sowy w samym środku jednej z nocy, kiedy większość z nich jest bardzo aktywna.

Te noce pachną już wiosną i budzącym się życiem, a wieczorny spacer skrajem lasu może okazać się bardziej pasjonujący niż myślimy. To bardzo aktywny okres w roku dla większości naszych sów. Są w czasie okresu godowego – i pohukują tak że włos jeży się na głowie - albo pióra oczywiście.

Zapraszamy na to wyjątkowe i magiczne spotkanie z sowami.

Wyjdźcie z nami na spacer w marcowy wieczór !

Szczegółowy program już niebawem!

Rejestracji dokonujemy poprzez formularz zgłoszeniowy. http://nocsow.pl/#dla-uczestnikow