Wydawca treści Wydawca treści

LEŚNY KOMPLEKS PROMOCYJNY "LASY ŚRODKOWOPOMORSKIE"

 

Nadleśnictwo Warcino wchodzi w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego "Lasy Środkowopomorskie".

Zarządzeniem DGLP z dnia 2 grudnia 2011 roku, dokonano zmian terytorialnych i zmiany nazwy Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Warcińsko-Polanowskie".  Zaistniała potrzeba przyłączenia do LKP Nadleśnictwa Karnieszewice wraz z Lasami Miasta Koszalin. Tym samym została zmieniona nazwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego na „Lasy Środkowopomorskie".

W skład nowego LKP wchodzi więc:

1. Nadleśnictwo Warcino- o powierzchni  20 654,33 ha

2. Nadleśnictwo Polanów- o powierzchni 16 831 ha

3. Nadleśnictwo Karnieszewice- o powierzchni 18 106 ha

4. Lasy Miasta Koszalin- o powierzchni 100ha

Ogólna powierzchnia Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Środkowopomorskie" wynosi  55 661 ha.



Celami ustanowienia LKP jest:

  • Wszechstronne rozpoznanie biocenozy leśnej na obszarze LKP i warunków jej funkcjonowania oraz kierunków zachodzących zmian,
  • Trwałe zachowanie lub odtworzenie naturalnych walorów lasu metodami racjonalnej gospodarki leśnej, prowadzonej na podstawach ekologicznych,
  • Integrowanie celów trwałej gospodarki leśnej i aktywnej ochrony przyrody,
  • Promowanie wielofunkcyjnej i zrównoważonej gospodarki leśnej,
  • Prowadzenie prac badawczych i doświadczalnictwa leśnego,
  • Prowadzenie szkoleń Służby Leśnej i edukacji leśnej społeczeństwa.                                       
  •     Do prowadzenia działalności edukacyjnej Nadleśnictwo Warcino wykorzystuje szereg obiektów własnych jak i innych podmiotów:
    • Ośrodek Edukacji Leśnej „Niezapominajka” w Warcinie,
    • leśne ścieżki edukacyjne w Warcinie (wokół kompleksu pałacowo-parkowego) i w Korzybiu (wokół jeziora),
    • siedzibę szkoły leśnej w Warcinie (dawna rezydencja Otto von Bismarcka),
    • Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych w Warcinie,
    • wieżę ppoż. z tarasem widokowym w Leśnictwie Przyjezierze,
    • Leśny Pensjonat Kawka przy OHZ w Kawce,
    • Wiata turystyczno- edukacyjna w Kawce
    • modrzewiową plantację nasienną w Leśnictwie Szkolne i Ciecholub,
    • torfowiskowy rezerwat przyrody w Leśnictwie Potoczek,
    • elektrownię wodną w Biesowicach.

Na gruntach Nadleśnictwa nad Jeziorem Obłęskim zlokalizowany jest ośrodek wypoczynkowy "SOBÓTKA", miejsce biwakowania, urządzona plaża oraz miejsce postoju pojazdów. Chętnie odwiedzane jest jezioro w Korzybiu z ładną, piaszczystą plażą. Wokół Jeziora Obłęskiego zlokalizowana jest ścieżka rowerowa. Przez tereny Nadleśnictwa przebiega czarny szlak turystyczny Miastko-Słupsk.

Nadleśnictwo Warcino zagospodarowało szlak kajakowy rzeką Wieprzą na odcinku: parking "Mnich" (Leśnictwo Potoczek) –Leśny Pensjonat Kawka przy OHZ w Kawce. Wykonano małą architekturę turystyczną na parkingach i zorganizowano przystań dla kajakarzy. Wzdłuż szlaku ustawione są tablice edukacyjno-nawigacyjne.

Lasy Nadleśnictwa Warcino są lasami atrakcyjnymi pod względem turystycznym i przyciągają ludność na sobotnio-niedzielny wypoczynek, szczególnie w okresie wakacji. Drzewostany są zasobne w runo leśne i chętnie odwiedzane przez miłośników zbierania jagód i grzybów.

Nadleśnictwo prowadzi działalność edukacyjną (pogadanki i spotkania dydaktyczne) na terenie szkół, kompleksów leśnych i ośrodków kultury.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

XII Mistrzostwa w zbieraniu grzybów

XII Mistrzostwa w zbieraniu grzybów

Już po raz dwunasty z rekordową ilością 97 zawodników w lasach LKP-u LASY Środkowopomorskie odbyły się Mistrzostwa w zbieraniu grzybów nad jeziorem Korzybie. Zaopatrzeni w kosze wiklinowe oraz mapki z wyznaczonym terenem grzybobrania, zawodnicy mieli 2,5 godziny aby rywalizować o największe zbiory w 5 kategoriach . W kategorii największy grzyb wygrał pan Bartosz Strzembeczny, który znalazł Borowika szlachetnego ważącego 498 g a jego wysokość to 16 cm i to jemu w tym roku przypadł zaszczytny tytuł króla grzybiarzy. Karolina Szczepańska z Barcina zwyciężyła w kategorii na różnorodność grzybów jadalnych znalazła wszystkie 7 gatunków grzybów opisanych w regulaminie mistrzostw a ich waga była największa spośród wszystkich biorących udział w tej kategorii. Oprócz zawodów w zbieraniu grzybów na plaży w Korzybiu na gości czekało wiele atrakcji jedną z nich był pokaz kulinarny wykonany przez pana dr Grzegorza Russaka (kucharza, gawędziarza, prezesa Polskiej Izby Produktu Regionalnego, znanego propagatora kuchni myśliwskiej i staropolskiej), który zaprezentował połączenie w gotowaniu dziczyzny z grzybami. Każdy uczestnik mógł spróbować zupy gulaszowej z jelenia. Po mistrzostwach odbył się konkurs na potrawę z grzybów, którym przewodniczącym komisji był pan Grzegorz Russak a jego zwycięzcą została reprezentantka z KGM "Kępiczanki" , która zaproponowała danie z grzyba Płachetka kołpakowata. . Oczywiście każdy kto przybył tego dnia nad korzybskie jezioro mógł skosztować pysznych potraw oraz wypieków przygotowanych specjalnie na tę okazję przez koła gospodyń wiejskich. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemyi mamy nadzieję, że spotkamy się za rok na kolejnym wspólnym grzybobraniu.