Wydawca treści Wydawca treści

Ochrona Lasu

Ochrona Lasu

Drzewostany Nadleśnictwa nie stanowią ubogich monokultur, toteż w wyniku tego ich odporność biologiczna na działanie szkodliwych owadów jest dość duża.
W trakcie wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych w drzewostanach na gruntach porolnych stosuje się biologiczne zwalczanie chorób systemów korzeniowych za pomocą preparatu IBL biopreparatu Pg - Poszwald.
Ważnym problemem związanym z ochroną lasu są szkody wyrządzane przez zwierzynę płową w postaci zgryzania upraw i spałowania młodników. Nadleśnictwo stosuje chemiczne i mechaniczne sposoby zabezpieczenia upraw przed zwierzyną, a w przypadku dużego zagrożenia oraz w stosunku do gatunków cennych, także w postaci grodzenia upraw.

 

Mechaniczne metody zabezpieczania upraw i młodników!

Wprowadzane od wielu lat całościowe grodzenia upraw spowodowały szereg niekorzystnych zmian w funkcjonowaniu ekosystemów leśnych. Aby zminimalizować ilość płotów a jednocześnie zachować w dobrej kondycji nowe uprawy, musieliśmy w szerszym zakresie zastosować ochronę indywidualną młodych drzewek.

 Wprowadzane są nowatorskie metody ochrony przed zwierzyną:

•siateczki przed zgryzaniem i przed spałowaniem, zabezpieczanie taśmą papierową, owczą wełną,
•metody mechaniczno-biologiczne,
•podwiązywanie gałęzi,

W nadleśnictwie Warcino stosujemy metodę rysakowania. Zasadnicza różnica polega jednak na wykonywaniu wzdłużnych nacięć na pobocznicy młodych drzewek, zamiast głębokich rys, które mogą powodować zmniejszenie przyrostu i wnikanie zarodników grzybów w głąb drewna. Ważna jest także pora wykonania zabiegu oraz odległość między wykonanymi nacięciami.

Metoda ta już w roku jej wykonania powoduje zwiększenie przyrostu osiowego danego międzyokółka oraz, w skutek odpowiedniej reakcji komórek przyrannych, zmniejsza atrakcyjność na spałowanie zabezpieczonego miejsca.

 

Nowe kompleksowe podejście do problemu zabezpieczania upraw przed zgryzaniem i spałowaniem zapewnia metoda opracowana w Nadleśnictwie Warcino na bazie siateczek MINI 1. Główną zaletą tej metody jest jej prostota i szybkość wykonania. W początkowym okresie istnienia uprawy zabezpieczamy trzon drzewostanu przed zgryzaniem, a następnie te same siateczki, stanowią zabezpieczenie przed spałowaniem.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

III Mistrzostwa Polski Leśników w Łucznictwie 3D o puchar Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych

III Mistrzostwa Polski Leśników w Łucznictwie 3D o puchar Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych

Komitet organizacyjny III Mistrzostw Polski Leśników w Łucznictwie 3D o puchar Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych ma zaszczyt zaprosić leśników- łuczników do udziału w/w Mistrzostwach.

Jest to wspaniała okazja do integracji i rywalizacji miłośników prastarej broni jaką jest łuk.

Impreza o charakterze sportowo- integracyjnym odbędzie się w dniu 01 czerwca 2019 r. na terenie Nadleśnictwa Warcino przy Leśnym Pensjonacie Kawka w miejscowości Kawka/ Biesowic.

Do udziału w Mistrzostwach uprawnieni są pracownicy jednostek Lasów Państwowych, parków narodowych, instytucji badawczych i naukowych leśnictwa, BULiGL, emerytowani pracownicy LP, pracownicy Zakładów Usług Leśnych a także absolwenci, uczniowie i studenci szkół leśnych.

Zgłoszenia do Mistrzostw przyjmowane są online na stronie internetowej https://elektronicznezapisy.pl/event/3727.html.

Ostateczny termin przyjmowania zgłoszeń upływa z dniem 20 maja 2019 r.

Regulamin oraz szczegóły dostępne na stronie internetowej www.warcino.szczecinek.lasy.gov.pl i portalu Facebook.

Osobą koordynującą sprawy organizacyjne mistrzostw jest Kamil Szydłowski, tel. 59 857 6671, 728 980 521, email: kamil.szydlowski@szczecinek.lasy.gov.pl

Do zobaczenia w Warcinie