Wydawca treści Wydawca treści

Ochrona Lasu

Ochrona Lasu

Drzewostany Nadleśnictwa nie stanowią ubogich monokultur, toteż w wyniku tego ich odporność biologiczna na działanie szkodliwych owadów jest dość duża.
W trakcie wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych w drzewostanach na gruntach porolnych stosuje się biologiczne zwalczanie chorób systemów korzeniowych za pomocą preparatu IBL biopreparatu Pg - Poszwald.
Ważnym problemem związanym z ochroną lasu są szkody wyrządzane przez zwierzynę płową w postaci zgryzania upraw i spałowania młodników. Nadleśnictwo stosuje chemiczne i mechaniczne sposoby zabezpieczenia upraw przed zwierzyną, a w przypadku dużego zagrożenia oraz w stosunku do gatunków cennych, także w postaci grodzenia upraw.

 

Mechaniczne metody zabezpieczania upraw i młodników!

Wprowadzane od wielu lat całościowe grodzenia upraw spowodowały szereg niekorzystnych zmian w funkcjonowaniu ekosystemów leśnych. Aby zminimalizować ilość płotów a jednocześnie zachować w dobrej kondycji nowe uprawy, musieliśmy w szerszym zakresie zastosować ochronę indywidualną młodych drzewek.

 Wprowadzane są nowatorskie metody ochrony przed zwierzyną:

•siateczki przed zgryzaniem i przed spałowaniem, zabezpieczanie taśmą papierową, owczą wełną,
•metody mechaniczno-biologiczne,
•podwiązywanie gałęzi,

W nadleśnictwie Warcino stosujemy metodę rysakowania. Zasadnicza różnica polega jednak na wykonywaniu wzdłużnych nacięć na pobocznicy młodych drzewek, zamiast głębokich rys, które mogą powodować zmniejszenie przyrostu i wnikanie zarodników grzybów w głąb drewna. Ważna jest także pora wykonania zabiegu oraz odległość między wykonanymi nacięciami.

Metoda ta już w roku jej wykonania powoduje zwiększenie przyrostu osiowego danego międzyokółka oraz, w skutek odpowiedniej reakcji komórek przyrannych, zmniejsza atrakcyjność na spałowanie zabezpieczonego miejsca.

 

Nowe kompleksowe podejście do problemu zabezpieczania upraw przed zgryzaniem i spałowaniem zapewnia metoda opracowana w Nadleśnictwie Warcino na bazie siateczek MINI 1. Główną zaletą tej metody jest jej prostota i szybkość wykonania. W początkowym okresie istnienia uprawy zabezpieczamy trzon drzewostanu przed zgryzaniem, a następnie te same siateczki, stanowią zabezpieczenie przed spałowaniem.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Święto Drzewa

Święto Drzewa

10 pażdziernika jak co roku odchodzony jest dzień poświęcony Drzewom. Tego własnie dnia jest ich święto. Nadleśnictwo Warcino wraz z Gmina Kępice z tej okazji zorganizowało konferencję pn. "Dzień drzewa uczcić trzeba". Uroczystości rozpoczęły się na zrekultywowanym składowisku odpadów w Obłężu na którym przy pomocy pracowników Nadlesnictwa Warcino uczniowie szkół z terenu gminy Kępice posadzili sadzonki Świerka Pospolitego. W Centrum Edukacyjno - Kulturalnym w Obłężu Burmistrz Kępic wraz z Zastepcą Nadleśniczego witali gości oraz zapraszali do wysłuchania prezentacji przygotowanych przez prelegentów m.in z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Przedstawicieli firmy Oxytree, Archeologa mówiącego o drzewie jako świadku historii oraz zastepcy Burmistrza Kepic wygłaszającego prezentację nt. "walki" z Barszczem Sosnowskiego na terenie Gminy Kępice. Tego własnie dnia rozpoczęło oficjalnie funkcjonowanie Centrum Edukacyjno Kulturalnego na OW Sobótka. Tematem przewodnim centrum ma być las, przyroda, natura oraz szeroko pojęta edukacja ekologiczna. Zwięczeniem tego święta była promocja projektu rozwojowego Lasów Państwowych "Zdrowa Żywnośc z Polskich Lasów" w postaci pieczonego dzika.