Wydawca treści Wydawca treści

Działania ochronne w rezerwacie przyrody „Torfowisko Potoczek”

Zadanie realizowane było w okresie od dnia 23.06.2022r. do 31.01.2023r, przy wsparciu finansowym w postaci dotacji w wysokości 9 500,00 zł udzielonej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Na podstawie zawartej umowy NR WFOŚ/D/568/3336/2022 z dnia 20.04.2022r. Koszt kwalifikowany zadania wyniósł 30 426,09 zł.

 

Głównym przyczynkiem do realizacji powyższego projektu była konieczność usunięcia zidentyfikowanych, określonych i ustanowionych Zarządzeniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku z dnia 29 listopada 2019 r. w sprawie ustanowienia planu ochrony dla rezerwatu przyrody „Torfowisko Potoczek”, zagrożeń wewnętrznych polegających na postępującej sukcesji roślinności leśnej, gatunków obcych pochodzących z obsiewu z otoczenia rezerwatu, powodującej na torfowisku ustępowanie światłożądnych gatunków torfowiskowych.

Działania ochronne w rezerwacie ochrony przyrody w ramach realizowanego projektu dzieliły projekt na dwa spójne ze sobą obszary. Pierwszy obszar o charakterze edukacyjnym, polegał na zakupieniu i wbudowaniu przy granicy rezerwatu tablic informacyjnych opisujących rolę awifauny oraz martwego drewna w przyrodzie. Drugi obszar w ramach czynnej ochrony zakładał usunięcie z fitocenoz borów i lasów bagiennych gatunku obcego siedliskowo, pochodzącego z obsiewu bocznego z otoczenia rezerwatu, oraz oznaczenie granic rezerwatu znacznikiem nie zawierającym metali ciężkich.

Efekt ekologiczny oczekiwany jest w latach następujących po realizacji zadania i polega na zachowaniu fragmentów torfowiska wysokiego z roślinnością torfotwórczą. Sprzyjać ma temu usunięcie gatunków drzewiastych, które te procesy w znaczący sposób ograniczały.

Dopuszczenie większej ilości światła do dennych warstw w rezerwacie stwarza lepsze warunki na fragmentach kserotermicznych dla rozwoju gatunków „storczykowatych”. Wszystkie oczekiwane procesy są na bieżąco monitorowane, przez służbę leśną Nadleśnictwa Warcino.

 

 

 


Rezerwat przyrody "Torfowisko Potoczek"

Rezerwat przyrody obejmuje obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, siedliska zwierząt i siedliska grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi.
Na terenie Nadleśnictwa Warcino występuje jeden rezerwat przyrody - ,,Torfowisko Potoczek". Rezerwat położony jest w powiecie słupskim, w gminie Kępice, w obrębie leśnym Obłęże, w leśnictwie Potoczek, w oddziele 390 b-i, ~g, ~h, ~i, o powierzchni 15,24 ha. Podstawą prawną utworzenia rezerwatu było Zarządzenie Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 26 marca 1982 r. (M.P. Nr 10 z dnia 06.04.1982 r., poz. 74).
Udział w powierzchni ogólnej rezerwatu poszczególnych kategorii użytkowania przedstawia się następująco:

  • grunty leśne zalesione i niezalesione – 9,10 ha
  • grunty związane z gospodarką leśną – 0,32 ha
  • grunty nieleśne – 5,82 ha
  • otulina rezerwatu - 176,36 ha (Zarządzenie RDOŚ w Gdańsku z dnia 4 listopada 2016 r.)

 

Celem ochrony jest zachowanie charakterystycznych zbiorowisk torfowiskowych oraz drzewostanu na siedlisku boru wilgotnego.

Do najważniejszych walorów florystycznych rezerwatu należy obecność stanowisk: nasięźrzała pospolitego (Ophioglossum vulgatum), rosiczki okrągłolistnej (Drosera rotundifolia), rdestnicy alpejskiej (Potamogeton alpinus), listery sercowatej (Listera cordata) czy bagnicy torfowej Scheuchzeria palustris).


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

III Mistrzostwa Polski Leśników w Łucznictwie 3D o puchar Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych- Warcino 2019

III Mistrzostwa Polski Leśników w Łucznictwie 3D o puchar Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych- Warcino 2019

III Mistrzostwa Polski Leśników w Łucznictwie 3D o puchar Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych

Dzień 1 czerwca w naszym Nadleśnictwie upłynął pod znakiem szczególnego wydarzenia. Tego właśnie dnia Nadleśnictwo Warcino na swoim terenie zorganizowało III Mistrzostwa Polski Leśników w Łucznictwie 3D o puchar Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych Łucznictwo 3D to konkurencja sportowa, która pozwala ćwiczyć trudną sztukę strzelania w lesie przy migotliwym świetle , zasłaniających gałęziach i do celu, pod różnymi kątami. W tej konkurencji stawia się na realizm sytuacji tak, aby jak najbardziej przypominała prawdziwe polowanie na zwierza. Obowiązuje w niej zasada jednego celnego strzału. To najprościej mówiąc polowanie na figury zwierząt naturalnej wielkości, które poustawiane są w drzewostanach. Do rywalizacji w „warcińskich” lasach przystąpiło 56 miłośników tej prastarej broni myśliwskiej. Przybyli do nas by rywalizować w 3 kategoriach sprzętowych: Łuk bloczkowy, Łuk tradycyjny, Łuk typu Hunter. Trasa wyznaczona została wzdłuż urokliwej rzeki Wieprzy, nieopodal Leśnego Pensjonatu Kawka. Na trasie liczącej ponad 4 km organizatorzy zainstalowali 28 figur zwierząt w skali 1:1. Były to m.in. jelenie, muflon, sarna, jenot, dzik, lis i kaczka. Zawody nie należały do najłatwiejszych, lecz ranga mistrzostw była też nie mała ,gdyż walka toczyła się o najważniejsze trofeum czyli Puchar Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkową koszulkę oraz odznakę a zwycięzcy nagrody i puchary.

Zwycięzcami pierwszych miejsc w poszczególnych kategoriach byli:

Łuk bloczkowe kobiety – Anna Kulik Nadleśnictwo Świeradów

Łuk tradycyjny kobiety- Agnieszka Knioła UP Poznań

Łuk typu Hunter kobiety- Gabriela Żak –Technikum Leśne w Goraju

Łuk typu Hunter mężczyźni- Piotr Migdalski UP Poznań

Łuk tradycyjny Mężczyźni- Hubert Guździoł Nadleśnictwo Antonin

Łuk bloczkowy mężczyźni- Grzegorz Dworszczak Nadleśnictwo Warcino

Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkali się przy wspólnym ognisku a Nadleśniczy Nadleśnictwa Warcino obiecał ,że w roku 2020 spotkamy się 6 czerwca na IV Mistrzostwach Polski. Mistrzostwa o Puchar Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych zostały zorganizowane przy współpracy Nadleśnictwa Warcino, Sekcji Łuczniczej Koła Leśników Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Stowarzyszenia Noteccy Łucznicy, Firmy Bowhunting , Koła Łowieckiego Hubert w Słupsku, Firmie Adkonis oraz Związku Leśników Polskich w RP.