Wydawca treści Wydawca treści

Użytki ekologiczne

Użytkami ekologicznymi są zasługujące na ochronę pozostałości ekosystemów, mających znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej – naturalne zbiorniki wodne, śródpolne i śródleśne oczka wodne, kępy drzew i krzewów, bagna, torfowiska, płaty nieużytkowanej roślinności, starorzecza, siedliska przyrodnicze oraz stanowiska rzadkich lub chronionych gatunków roślin, zwierząt, i grzybów, ich ostoje oraz miejsca rozmnażania lub miejsca sezonowego przebywania.
Ważnym powodem tworzenia użytków ekologicznych jest potrzeba objęcia ochroną niewielkich powierzchniowo obiektów, ale cennych pod względem przyrodniczym. Nie mogły one być objęte ochroną rezerwatową ze względu na niewielką powierzchnię. Na terenie Nadleśnictwa Warcino w roku 2021, na mocy podjętych uchwał Rady Gminy Kobylnica oraz Rady Gminy Kępice utworzono 25 użytków ekologicznych, o łącznej powierzchni 10,47 ha.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Rada Społeczno- Naukowa LKP Lasy Środkowopomorskie

Rada Społeczno- Naukowa LKP Lasy Środkowopomorskie

11 października br. na terenie Nadleśnictwa Warcino odbyło się kolejne już spotkanie Rady Naukowo-Społecznej Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Środkowopomorskie”.

W spotkaniu uczestniczyli członkowie Rady, nadleśniczowie nadleśnictw wchodzących w skład LKP –oraz Dyrekcja i pracownicy RDLP w Szczecinku.

Zgodnie z programem każdy z Nadleśniczych wchodzących w skład LKP zaprezentował dokonania swojej jednostki od poprzedniej rady w zakresie edukacji leśnej, turystyki, ochrony przyrody oraz promocję projektów rozwojowych realizowaną przez Lasy Państwowe. Nadleśniczy Nadleśnictwa Warcino dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku zaprezentował nowo wydaną książeczkę edukacyjną o ptakach drapieżnych „ Od Drzemlika do Bielika” oraz przewodnik pt. Megality, grodziska i kurhany- Zabytki sprzed tysięcy lat w Nadleśnictwie Warcino” . W programie również zaplanowany był wyjazd terenowy gdzie uczestnicy rady mogli zobaczyć (przejechać się) nowo powstałą najprawdopodobniej jedyną w Polsce ścieżkę edukacyjno- przyrodniczą, którą poznaje się z wagonika drezyny. Podczas tego wyjazdu uczestnicy rady społeczno- naukowej jednogłośnie ogłosili ,że pomysł wykorzystania do edukacji przyrodniczo leśnej nieczynnej linii szlaku kajakowego był strzałem w „10”. Kolejne spotkanie Rady społeczno- naukowej LKP Lasy Środkowopomorskie odbędzie sie w przyszłym roku na terenie Nadleśnictwa Karnieszewice.